9 jednoduchých krokov k belším zubom, ktoré môžete skúsiť už dnes

13.04.2017

Predstavte si príjemné letné ráno. Sedíte vo vašej obľúbenej kaviarni. Čašník vám nesie voňavú kávu a vy čítate najnovšie správy a premýšľate, čo dnes všetko musíte stihnúť.
Zrazu zachytíte pohľad osoby pri vedľajšom stole. Nedá vám to, a tak sa o chvíľu pozriete znova. Usmieva sa na vás! Ani si to neuvedomíte a už sa červenáte a usmievate od ucha k uchu. Váš deň sa práve zlepšil o 100%. A aj keď o tom človeku neviete vôbec nič, už teraz je vám sympatický a pravdepodobne by ste nejaké to pozvanie na kávu neodmietli.

Vedeli ste, že urobiť prvý dojem trvá 7 sekúnd?

Ako je možné, že aj úplný cudzinec nám môže pripadať milý a príťažlivý? Takmer vždy totiž dávame na prvý dojem.
Ale pozor, platí to aj opačne! Iba pár sekúnd rozhodne o tom, ako na druhých zapôsobíme. Na pracovnom stretnutí, na návšteve alebo aj v kaviarni... Ako ich najlepšie využiť? No predsa - usmievať sa!
Podľa prieskumu online zoznamovacej služby Match.com až 71% opýtaných žien a 58% mužov posudzuje svojich potenciálnych partnerov na základe zubov.
Čo to znamená?
Že vďaka krásnemu a žiarivému úsmevu ľahko zaujmete a budete viac atraktívny, sympatický a tiež sebavedomý a úspešný...
Ale ja nemám oslnivo biely úsmev… Čo s tým?” hovoríte si. V prvom rade položte tú kávu späť na stôl a čítajte ďalej. 

Prečo moje zuby žltnú?

Na to najskôr potrebujeme krátku lekciu z anatómie (ak vám pri spojení “lekcia z anatómie” naskakuje husia koža, pokojne najbližšie odstavce preskočte).
Vonkajšiu vrstvu zubu tvorí zubná sklovina, najtvrdšie tkanivo v našom tele. Ak sa o zuby nestaráme tak, ako by sme mali, vytvorí sa na nej žltý povlak a je po žiarivom úsmeve.
Niekedy sú zuby žlté z iného dôvodu. Ak sa sklovina stenčí, odhalí tak ďalšiu vrstvu - zubovinu, ktorá je prirodzene žltá.
S tým súvisia aj najvýznamnejšie faktory, ktoré nás oberajú o žiarivý úsmev. Tu je niekoľko dôvodov, prečo nemáte biele zuby možno aj vy:

 1. Starnete a vaša zubná sklovina sa časom stráca
 2. Máte to v génoch
 3. Fajčíte
 4. Radi a často si doprajete kávu, čaj alebo červené víno
 5. Jedávate kyslé jedlá a nápoje, ktoré ničia sklovinu
 6. Užívate lieky, napríklad antibiotiká (najmä tetracyklín), antihistaminiká, lieky na vysoký krvný tlak
 7. Nečistíte si zuby tak, ako by ste mali, a preto vám ich kazí zubný povlak

Takže mi vlastne hovoríte, že sa tomu nedá vyhnúť?” pýtate sa zhrozene. Nie je to celkom tak. Aj keď veci ako náš vek či genetickú výbavu neovplyvníme, vždy existuje riešenie. V tomto článku vám ponúkam rovno deväť:

Čo môžete urobiť pre žiarivejší úsmev ešte dnes

 1. Vyhnite sa najväčším nepriateľom bielych zubov

Najlepšia liečba je prevencia. Preto môžete začať tým, že sa dnes vyhnete jedlám a nápojom, ktoré na zuboch zanechávajú škaredé škvrny.
Káva, čaj, červené víno, kolové a energetické nápoje, čokoláda, kečup, sójová omáčka alebo dokonca čučoriedky… Nie, to nie je zoznam vašich obľúbených jedál. To sú najväčší nepriatelia bielych zubov.
“To sa naozaj mám vzdať všetkých týchto vecí?”
Nie, nemusíte. Stačí, keď obmedzíte ich kontakt so zubami na minimum. Napríklad najbližšie môžete piť váš obľúbený nápoj cez slamku. Alebo skúsite ďalší jednoduchý trik…

 1. Pite vodu (alebo si ňou vypláchnite ústa)

Možno si neviete svoj deň bez kávy ani predstaviť. Alebo ste mali obed s poriadnou dávkou kečupu. A nemáte pri sebe zubnú kefku.
Zvyknite si preto aspoň na túto fintu: Po jedle alebo pri popíjaní chutného nápoja si naplňte ústa vodou a 10-20 sekúnd si ich s ňou preplachujte. Rýchlo sa tak zbavíte nebezpečných kyselín alebo zvyškov potravín na zuboch.

 1. Oslaďte si život prírodným sladidlom

Že sladkosti kazia zuby, vieme už odmalička. Cukor totiž chutí nielen nám, ale aj mnohým baktériám, ktoré ho v našich ústach premieňajú na nebezpečné kyseliny. A tie neveštia nič pekné pre našu zubnú sklovinu.
Ale to neznamená, že si nemôžete dopriať sladké! Skúste len vymeniť cukor za prírodné sladidlo, napríklad xylitol. Ten v ústach neutralizuje pH a pomáha udržiavať zuby čisté a zdravé. Xylitol nájdete v zubných pastách, žuvačkách a v každom správnom bio-obchode.

 1. Pridajte do jedálnička viac vápnika

Aby sa vaša sklovina neničila a neodhaľovala tak “škaredú” vrstvu zuboviny, doprajte jej viac vápnika. Pridajte si do jedálnička napríklad mlieko, syry alebo brokolicu. Pomôžete tým remineralizovať zuby, ktoré sa vám odvďačia zdravou zubnou sklovinou.

 1. Nezabúdajte na chrumkavú zeleninu a ovocie

Áno, povedali sme si, že niektoré druhy ovocia môžu vaše zuby zafarbiť. Tie “chrumkavé” ale majú úplne opačný efekt.
Surová mrkva, jablko, brokolica alebo dokonca oriešky vedia z vašich zubov odstrániť nepríjemný povlak, ktorý tam zostal z obeda. Pomáhajú aj tvorbe slín, ktoré neutralizujú kyseliny a oplachujú ústnu dutinu.

 1. Bez správneho umývania zubov to nepôjde

To najlepšie, čo môžete pre svoje zuby každý deň urobiť, je správne si ich umyť. Zubná kefka je najlepší priateľ zdravých a čistých zubov.
Zbaví ich povlaku, a to aj na ťažšie dostupných miestach. Nebudú mať pri nej šancu ani nebezpečné baktérie. Pridajte k tomu ešte zubnú pastu s bieliacim účinkom a ste na výbornej ceste k žiarivým zubom.

 1. Pozor na pochybné návody!

Poznáte to. Hľadáte na internete riešenie pre svoj problém a zaplaví vás nekonečné množstvo “zaručených” a “overených” trikov. Niekedy ale narobia viac škody ako úžitku. Napríklad týmito radami sa určite neriaďte:
Je mnoho skvelých spôsobov, ako využiť sódu bikarbónu, ale bielenie zubov nie je jeden z nich. Aj keď dokáže z povrchu zubov odstrániť niektoré škvrny, jej účinok je podobný šmirgľu. Môže to potom schytať vaša zubná sklovina.
Radšej neskúšajte ani citrónovú šťavu alebo jablčný ocot. Ich kyseliny opäť poškodia sklovinu a spôsobia tak nepríjemné zubné kazy.

 1. Skúste profesionálne bielenie v pohodlí domova

S domácimi kúrami na bielenie zubov sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. V obchodoch si môžete vybrať tú, ktorá vám najviac vyhovuje.
Najčastejšie dostanete bieliaci gél s peroxidom vodíka alebo karbamidom peroxidu (samozrejme, v nižšej koncentrácii ako pri bielení u zubára). Naplníte ním nosič, ktorý môže byť vyrobený aj na mieru u zubára podľa vašich odtlačkov. Potom ho stačí nosiť na zuboch každý deň alebo noc 5-10 dní a vaše zuby budú o poznanie belšie.

   

Každý produkt je však iný, a preto sa vždy riaďte konkrétnym návodom. Bez toho to jednoducho nebude fungovať!
Ten správny bieliaci gél tiež znižuje riziko zubného kazu, citlivosť zubov a posilňuje zubnú sklovinu. Síce nemá taký výrazný účinok, ako bielenie u zubára, ale vašim zubom iba prospeje.
Ale pozor! Plomby a korunky pri bielení farbu nezmenia. Ak chcete, môžete si ich dať prerobiť. Tiež sa nedajú bieliť zuby so zubným kazom, zapálenými ďasnami, odhalenými krčkami a zubným kameňom. V tom prípade vám nezostáva nič iné, ako najskôr tieto problémy vyriešiť...

 1. Objednajte sa k zubárovi

Aj keď to možno počujete neradi, ale zubár alebo dentálna hygienička to naozaj vedia najlepšie.
Najprv absolvujete dentálnu hygienu, kde sa vaše zuby zbavia zubného kameňa, pigmentov a zafarbenia. Niekedy to pre žiarivý úsmev úplne stačí.
Ak však túžite po radikálnejšej zmene, pre odborníka to nie je žiadny problém. Takéto profesionálne bielenie je totiž omnoho silnejšie a účinnejšie ako bežne dostupné kúry v obchodoch vďaka vyššej koncentrácii peroxidu.

Tak, ktorú z týchto rád skúsite už dnes?

Máte otázky? Opýtajte sa ma, rada vám na ne odpoviem. Za tím z kliniky AXIS-DENT

MUDr. Eva Hrutková
zubná lekárka, čeľustný ortopéd

www.axis-dent.eu

www.strojcekynazuby.sk

eva [at] axis-dent [dot] eu

 

© 2021 Eva Hrutková