Ako si umývať zuby efektívne: 7 tipov pre lenivých

25.04.2017

Ak ste ako väčšina zaneprázdnených ľudí, ráno nestíhate a večer ste už príliš unavený na to, aby ste čisteniu zubov venovali dostatočnú pozornosť. Urobíte pár ťahov zubnou kefkou, vypláchnete ústa a rýchlo do práce alebo do postele.
Raz za čas to samozrejme nevadí. Ale čo ak to tak robíte každý deň? Potom ste umývanie zubov odflákli už: váš vek x 365 x 2 = (približne) veľmi veľa krát!
Ak sa chcete vyhnúť zubárovi oblúkom a tešiť sa zo zdravých a krásnych zubov, mali by ste ich čistenie brať vážne.
A mám pre vás dobrú správu: Nie je to vôbec zložité!
Zabudnite na všetky otravné a zdĺhavé postupy, ktoré vás pravdepodobne učili. Žiadne zásady typu “aspoň dve minúty” či “po každom jedle”. Tu sa naučíte, ako to robiť správne a zároveň efektívne.
Ak vás umývanie zubov nebaví, týchto pár tipov vás určite poteší.

  1. Stačí raz denne (ale poriadne)

Keď máte čistenie zubov zaradené v rozvrhu ráno aj večer, určite tým nič nepokazíte. Pre zdravý chrup však stačí použiť zubnú kefku raz za deň.
Ale pozor! Dôležité je očistiť každú, naozaj každú plôšku zubov. Môžete si ich umývať hoci aj 5x denne, ak ale nejaké miesto vynecháte, nič vám to nepomôže.
Prečo?
Počas dňa nám na zuboch ostávajú zvyšky jedla, ktoré majú rady baktérie v našich ústach. Začnú ich pomaly rozkladať a premieňať na kyseliny a iné látky, ktoré škodia zubom.
Vzniká zubný povlak a ukladá sa práve na miestach, ktoré pri čistení obchádzame - okolo ďasien alebo medzi zubami. Ak sa ho nezbavíme, po 24 hodinách začne našim zubom škodiť! Začína to bielymi škvrnami a končí zubným kazom...
Takže nemusíte mať výčitky, ak si dnes stihnete umyť zuby iba raz. Dajte si však pozor, aby ste to urobili dôkladne.

  1. Nepotrebujete dve minúty

Čo ak by vám niekto povedal, že musíte upratovať aspoň 2 hodiny, aby bolo u vás doma čisto? Môžete to splniť do poslednej sekundy, ale ak zostanete iba v obývačke, v detskej izbe upratané určite nebude.
Rovnako to je s umývaním zubov.
Jeden z najväčších mýtov hovorí, že zuby by sme si mali umývať 2-3 minúty. V skutočnosti ale nezáleží na tom, koľko času im venujeme. Dôležité je, či sme vyčistili každý kút.
Preto zabudnite na stopky a radšej sa držte tohto krátkeho návodu:
Začnite napríklad horným zuboradím a prejdite kefkou krúživými pohybmi žuvacie plochy zľava doprava (alebo naopak). Pokračujte čistením vnútornej strany zubov opäť zľava doprava. Nakoniec nezabudnite prejsť na prednú, vonkajšiu stranu.

Zopakujte to aj pre spodné zuboradie a môžete si byť istý, že ste nič nevynechali.
A či to stihnete za 30 sekúnd alebo 2 minúty, je už na vás.

  1. Šetrite si energiu

Na rozdiel od špinavého riadu, zuby “drhnutím” lepšie nevyčistíte. Práve naopak, môžete tým škodiť zubným krčkom a ďasnám.
S tým súvisí aj výber zubnej kefky. Neplatí, že čím tvrdšiu kefku použijete, tým čistejšie budú vaše zuby. Najlepšie urobíte, keď siahnite po stredne tvrdej s hustými, rovnými štetinkami a menšou hlavičkou. Poddajnejšie štetinky totiž lepšie vyčistia rôzne nepravidelnosti na zuboch.
Šetrite svoje ďasná (aj energiu) a umývajte si zuby len jemným tlakom s krúživými pohybmi.

  1. Čistenie medzizubnou kefkou jedným pohybom

Ak ste na dentálnej hygiene nedávali pozor (alebo, čo je horšie, ani ste tam neboli), čistenie medzizubnou kefkou môže vyzerať ako zložitá a zdĺhavá činnosť.
V skutočnosti to už ale nemôže byť jednoduchšie. Kefku iba raz zasuniete medzi dva zuby a vytiahnete. Zaberie vám to asi 2 sekundy.
To nie je veľa, však? Za zdravý chrup vám to určite stojí!
Možno si vravíte: “Naozaj mi nestačí iba bežná zubná kefka?”
Skúste si to sami. Dôkladne si s ňou vyčistite každý priestor medzi zubami. Veľmi to nejde, však? Pre dospelých je preto medzizubná kefka úplnou nevyhnutnosťou.
Ak neviete, akú veľkosť si vybrať, ochotne vám poradí váš zubár alebo dentálna hygienička. Potom stačí medzizubnú kefku použiť 1x denne (najlepšie pred umývaním zubnou pastou) a prejsť ňou každú medzierku medzi zubami. Z bezchybného úsmevu sa tak budete môcť tešiť ešte veľmi dlho.

  1. Neumývajte si zuby po jedle

Už sme si povedali, že zuby si stačí čistiť raz za deň. Umývať si ich po každom jedle dokonca nie je iba zbytočné, ale môže byť aj škodlivé!
Ako je to možné?
Kyseliny totiž ničia zubnú sklovinu. A práve po jedle nám pH v ústach klesá a sliny majú vyšší obsah kyslých látok. Takže keď hneď po obede vezmete do ruky zubnú kefku a začnete si ňou čistiť zuby, v podstate si po sklovine rozotierate nebezpečné kyseliny.
Čo s tým? Existuje niekoľko možností. Môžete počkať 20 minút, kým sa pH v ústach upraví. Alebo si najskôr vypláchnite ústa vodou, zbavíte sa tak kyselín a môžete si zuby bezpečne vyčistiť. A odporúčanie pre tých lenivejších - zuby si po jedle vôbec neumývajte.

  1. Nemíňajte toľko zubnej pasty

Menej je niekedy viac, a to platí aj v prípade zubnej pasty.
Aj keď sa vám môže zdať, že čím viac jej použijete, tým čistejšie budú vaše zuby, nie je to pravda. Ideálne je množstvo o veľkosti hrášku. Vaše zuby budú rovnako čisté a k tomu vám zubná pasta vydrží dlhšie (takže si ušetríte cestu do obchodu).  
A aká značka je najlepšia? Ak chcete mať čisté a zdravé zuby, značka zubnej pasty naozaj nerozhoduje. Dôležité je umývať si s ňou zuby správne. 

  1. Kvôli krvácaniu ďasien nemusíte ísť hneď k zubárovi

Vedeli ste, že krvácanie ďasien môže niekedy znamenať, že ste si zuby začali čistiť správne?
Celé to začína vtedy, keď vám na zuboch zostane škodlivý zubný povlak. Začne hrubnúť, ďasno je červenšie a hrozí zubný kaz. Čo s tým?
Aby ste povlak odstránili, musíte zubnú kefku dobre pritlačiť a vyčistiť každú plôšku. To ale môže byť bolestivé a nepríjemné. A opuchnuté ďasno vám začne krvácať.
Mnoho ľudí sa toho zľakne, a tak zubnú kefku radšej veľmi na zuby nepritláčajú. To je ale to najhoršie, čo môžete spraviť. Povlak zostáva na zube a celý stav sa ešte zhoršuje.
Najlepším riešením je nevzdávať sa. Čím viac ďasno krváca, tým musí byť čistenie dôkladnejšie. Iba tak sa zbavíte nebezpečného povlaku a po niekoľkých dňoch krvácanie ďasien prestane. Samozrejme, ak sa tak nestane, určite sa poraďte so svojím zubárom!

Čistenie zubov nemusí byť ani zložité, ani otravné. Teraz už viete, ako na to!
 

Za tím z kliniky AXIS-DENT:


MUDr. Eva Hrutková
zubná lekárka, čeľustný ortopéd
eva [at] axis-dent [dot] eu

 

“AXIS-DENT: Zdravé a rovné zuby po celý život”

axis-dent.eu
strojcekynazuby.sk
+421 948 303 124 (recepcia)
 

© 2021 Eva Hrutková