Robíte chybu, ak nepoužívate zubnú niť?

20.06.2017

 

Nebezpečenstvo, ktoré nevidíte

Niekedy to tak býva aj s našimi zubami. Stačí nám, že je náš úsmev krásne biely, a nezaujímame sa o to, čo nevidno. A kým si poctivo čistíme prednú časť zubov, medzi nimi sa nám nenápadne hromadí nebezpečný zubný povlak.

Aj keď trochu neporiadku doma nám neuškodí, zubný povlak začína byť škodlivý už po 24 hodinách! To znamená, že si nestačí iba raz za čas urobiť jarné upratovanie medzizubných priestorov. Treba ich čistiť každý deň.

Počas dňa sa nám totiž na zuboch uložia zvyšky jedál, ktoré obľubujú baktérie prítomné v našich ústach. Začnú ich rozkladať a premieňať na kyseliny a iné toxické látky. A tie sú pre naše zuby naozaj nebezpečné.

Najskôr na zuboch vzniknú biele škvrny. Ak sa povlak neodstráni a zostane na nich dlhšiu dobu, môže vzniknúť zubný kaz. Ten sa, žiaľ, odstrániť nedá a jedinou záchranou je zubná vŕtačka.

Zubná niť vs. medzizubná kefka: Potrebujem obe?

„No dobre,” poviete si, „a nestačí mi na priestory medzi zubami medzizubná kefka?” To záleží od vášho chrupu.

Je pravda, že medzizubná kefka je najúčinnejšou zbraňou v boji s povlakom na ťažko dostupných miestach. Môže sa však stať, že máte veľmi úzke medzizubné priestory a nedostanete tam ani tú najmenšiu kefku.

Čo s tým?
Určite do tesnej medzery nezavádzajte medzizubnú kefku veľkou silou. Vždy by mala prejsť ľahko, pod miernym tlakom. Na druhej strane tiež nie je dobré takéto miesta nechať nevyčistené.
V tomto prípade je ideálnym riešením dentálna niť. Elegantne vyčistí priestory, kam sa kefka nedostane, a je tak skvelým pomocníkom aj pre ľudí s ortoanomáliami, čiže krivými zubami.

Ak každý deň venujete chvíľku čisteniu zubov dentálnou niťou, výsledok bude stať za to. Napríklad sa vďaka tomu:

 • zbavíte zubného povlaku
 • zabránite vzniku zubného kazu
 • zabránite zápalu ďasien
 • obmedzíte nepríjemný zápach z úst

Možno ste sa v týchto riadkoch našli a zistili ste, že by ste mali začať používať dentálnu niť. To je skvelý prvý krok. Ak sa naozaj rozhodnete osvojiť si tento užitočný zvyk, pravdepodobne vám napadne otázka:

„Ktorú zubnú niť si mám vybrať?”

Zo širokej ponuky v obchodoch a na internete sa vám môže ľahko zatočiť hlava. Ktorá je pre vás tá pravá? To záleží najmä od toho, ako dobre vám to so zubnou niťou ide. Či ste začiatočník alebo pokročilý, tento krátky ťahák vám pomôže sa rozhodnúť:

 • Voskovaná: Ľahšie sa kĺže po zuboch a lepšie sa s ňou zachádza, preto je vhodná pre začiatočníkov.
 • Nevoskovaná: Síce sa s ňou pracuje ťažšie, ale povlak odstraňuje účinnejšie. Preto by si ju mali vybrať tí, ktorí s dentálnou niťou už majú nejaké skúsenosti.
 • Fluoridovaná: Chcete okrem dôkladného vyčistenia aj posilniť sklovinu svojich zubov? V tom prípade siahnite po fluoridovanej zubnej niti.
 • Mentolová: Pre svieži a chutný zážitok si vyberte túto s mentolovou arómou.
 • Špeciálna: Okrem tých klasických môžete siahnuť napríklad po type flosspic, ktorý kombinuje zubnú niť so špáradlom, či superfloss s vystuženým koncom pre čistenie pod okrajmi koruniek a okolo implantátov.

Ak ste si tú svoju už vybrali a teraz stojíte pred zrkadlom a rozmýšľate, ako na to, čítajte ďalej.

5 tipov ako správne používať dentálnu niť

Jedna vec je používať dentálnu niť, a druhá používať ju správne a efektívne. V neskúsených rukách totiž môže spôsobiť bolesť, a ešte k tomu bez výsledku. Aby ste sa vyhli poraneniu ďasien, prečítajte si pár užitočných tipov, ako na to:

 1. Skôr, ako do rúk chytíte zubnú niť, umyte si ich. Ústnu dutinu je potrebné si chrániť nielen pred zubným povlakom, ale aj nečistotami a baktériami z neumytých rúk.
 2. Vezmite si približne 20cm dlhý kúsok zubnej nite a jej konce si obmotajte okolo prostredníkov na každej ruke. Ukazovák s palcom vám tak zostanú voľné na narábanie s ňou.
 3. Jemnými pohybmi dopredu a dozadu vyčistite celý priestor medzi zubami. Dávajte si pozor, aby ste nezabehli do ďasna, môžete sa porezať!
 4. Ako postupujete od jedného zubu k druhému, odvíjajte kúsok po kúsku aj zubnú niť. Na každú plôšku tak použijete čistú a nepoužitú časť.
 5. Účinne ňou vyčistíte iba priestory medzi prednými zubami (tzv. rezákmi), na zadné môžete použiť medzizubnú kefku.

Viete, ako sa naučíte dokonale vyčistiť medzizubné priestory dentálnou niťou? Tak, ako ostatné zručnosti v živote, aj túto najrýchlejšie získate v praxi. Teraz ste sa niečo dozvedeli o správnej technike čistenia, ale najlepšie bude, keď si to sami vyskúšate.

Vezmite si do ruky dentálnu niť, postavte sa pred zrkadlo a trénujte. Možno sa vám to najskôr bude zdať náročné, ale po pár pokusoch to určite pôjde ako po masle. A pocit čistých a zdravých zubov si určite zamilujete.

Nie ste istí, ktoré medzizubné priestory by ste si mali čistiť dentálnou niťou a na ktoré použiť medzizubnú kefku? Každý chrup je jedinečný, a preto bude najlepšie, ak sa opýtate svojho zubára alebo dentálnej hygieničky.

Ak máte pre mňa otázku ohľadne výberu a používania dentálnej niti, napíšte mi ju do komentára. Rada vám na ňu odpoviem.

Za tím z kliniky AXIS-DENT:

MUDr. Eva Hrutková
Zubná lekárka / čeľustný ortopéd
eva [at] axis-dent [dot] eu

“AXIS-DENT: Zdravé a rovné zuby po celý život”

axis-dent.eu
strojcekynazuby.sk
+421 948 303 124 (recepcia)
eva [at] axis-dent [dot] eu

© 2021 Eva Hrutková