Viete, čo vás čaká na preventívnej prehliadke u zubára?

“Keď si nebudeš umývať zuby, pokazia sa ti a zubár ti ich vytrhá obrovskými kliešťami!”

Aj vás v detstve strašili týmito slovami?
Určite to rodičia a pani učiteľky mysleli dobre a chceli nás len motivovať k starostlivosti o ústnu hygienu. Možno to aj pomohlo. Ale vďaka tomu sa zubári ocitli na prvých priečkach hitparády nášho strachu, spolu so strašidlami, duchmi a maminou vareškou.
A žiaľ, mnohým to zostalo dodnes. Aj keď sa už neboja strašidiel, zubár im stále pripadá ako ten, čo na nich čaká s obrovskou vŕtačkou a teší sa, keď ich môže potrestať za zle umyté zuby.
Alebo vám je možno iba nesympatický a návšteva zubnej ambulancie je nutným zlom. Veď pre krásu, a v tomto prípade aj zdravie, sa trpí, nie?

Nechodiť k zubárovi je bolestivejšie a drahšie!

Viete prečo?
Ak pravidelne chodíte na preventívne prehliadky, váš zubár môže včas odhaliť nepríjemné zdravotné problémy. Ich liečba potom bude jednoduchšia a samozrejme, menej bolestivá, ako keby ste sa uňho ukázali, až keď je problém vážny. A nielen to, ale vďaka starostlivosti a radám svojho zubára sa vám väčšina problémov vyhne oblúkom.
Ak pravidelne chodíte na preventívne prehliadky, poteší sa aj vaša peňaženka. Asi viete, že prehliadku vám v plnej výške preplatí poisťovňa. Ušetríte však dvakrát - ďalší rok vám totiž na stomatologické zákroky tiež prispeje poisťovňa a vy ich budete mať lacnejšie.
Takže, ak sa zubárovi vyhýbate, môže vás to stáť v budúcnosti viac bolesti aj peňazí….
Znie to rozumne, však?
Teraz, keď už viete, že sa na preventívnu prehliadku oplatí ísť, povedzme si, čo vás tam čaká. Po prečítaní ďalších riadkov vás už v zubárskom kresle nič neprekvapí.

Keď sedíte v čakárni a príde rad na vás...

Sestrička vás príjemne pozdraví a pozve ďalej. Vstúpite do ambulancie, kde na vás čaká pán alebo pani zubárka a usadí vás do kresla.
Zvýšil sa vám pri tejto predstave tep a začínate sa potiť? Nebojte sa, nič strašné vás nečaká.
Na začiatok sa vás zubár opýta na nové zdravotné problémy, ktoré boli zistené od poslednej prehliadky,  a lieky, ktoré užívate (tento rozhovor sa odborne volá anamnéza). Nezabudnite mu povedať o akýchkoľvek problémoch so zubami alebo ústnou dutinou, ktoré ste si všimli.
Potom vaše ústa vyšetrí extraorálne - čiže zvonka. Skontroluje otváranie a zatváranie úst, či vás kĺb pri pohybe nebolí a pozrie sa tiež na lymfatické uzliny.
Veľmi dôležité je intraorálne vyšetrenie. To začína vtedy, keď vám zubár povie, aby ste otvorili ústa. Nie je to však len o zuboch. Najskôr vám skontroluje sliznicu ústnej dutiny - jazyk, ďasná, podnebie… Až potom sa vám pozrie “na zúbok”.

Aké nástroje zubár použije?

Nečkajte žiadnu vŕtačku, všetko, čo k tomu zubár potrebuje, je zubná sonda a zrkadielko. Jeden po druhom prezrie vaše zuby a všimne si ich tvar, zubný povlak alebo kameň, zmenu farby zuba a samozrejme, dáva pozor na zubné kazy.
Ak je to potrebné, urobí röntgenové vyšetrenie (bežne to býva raz za 2-3 roky). Možno započujete slová ako OPG alebo bite-wing.
Za pojmom OPG sa skrýva panoramatický snímok hornej aj dolnej čeľusti s kĺbom a prínosovými dutinami. Na ňom môže zubár spozorovať napríklad kazy pod plombami, zápaly nad koreňmi zubov a zistí, kde sa nachádzajú neprerezané zuby.
Bite-wing, alebo po slovensky aj záhryzový snímok, vie skvele odhaliť kaz

y medzi zubami alebo pod plombami, ktoré inak nie je v ústach vidieť.
Ak sa obávate ožiarenia, môžete byť pokojný. Röntgenové žiarenie v tomto prípade zachytáva citlivý senzor a oproti klasickým RTG snímkom je tak podstatne znížené.

Ani to nebolelo!

Vaše zuby sú v poriadku? Výborne! Zubár vás pošle na dentálnu hygienu, kde sa postarajú o váš žiarivý úsmev. A ak predsa len nájde nejaký problém, naplánuje ošetrenie, aby vás ho zbavil, kým nebude neskoro.
Nie je to také strašné, však?
Nezabudnite, dospelí by mali chodiť na preventívnu prehliadku 1x za rok, deti raz za pol roka. Preto ak ste u svojho zubára ešte tento rok neboli, určite sa tam objednajte (najlepšie ešte dnes). Môže vás to zachrániť od bolestivých problémov a drahých zákrokov v budúcnosti.
P.S.: Viete o niekom, kto sa rád vyhýba preventívnej prehliadke? Pošlite mu tento článok, možno konečne zistí, že sa nemá čoho báť.

 

Za tím z kliniky AXIS-DENT:

MUDr. Eva Hrutková
čeľustný ortopéd
eva [at] axis-dent [dot] eu

“AXIS-DENT: Zdravé a rovné zuby po celý život”

axis-dent.eu
strojcekynazuby.sk
+421 948 303 124 (recepcia)
eva [at] axis-dent [dot] eu

 

© 2021 Eva Hrutková